عسگرآبادي ، روحاني بلندآوازه در وطن خويش غريب

۲۵ شهريور ۱۳۸۹


آينانيوز:عسگرآبادي ، روحاني بلندآوازه در وطن خويش غريبكه بود،چه كرد چه سرنوشتي پيدا كرد و چرا نامش از يكي از مهمترين خيابانهاي اروميه حذف شده است؟


حامد عطائي/
 بي شك هركسي در اروميه زندگي كند و با شنيدن نام عسگر آبادي، خيابان عسگرآبادي و يا چهار راه عسگرآبادي كه بعد از انقلاب به دلايل نامعلوم نامش به " بعثت " تغيير يافت اتفاق خاصي در ذهنش رخ ندهد را نبايد چندان استنطاق كرد چرا كه تمامي منابع تاريخي مربوط به شهر اروميه كه نزد نگارنده 6 جلد كتاب تقريبا قطور و گرته برداري شده از كتب تاريخي در مور ديگر شهرهاست در مورد اين عالم وارسته و مبارز اورموي حجت را تمام كرده و تقريبا ساكتند و كسي نمي داند با وجود گمنامي اي كه تاريخ نويسان اين شهر براي آيت الله ميرزا علي عسگرآبادي رقم زده اند چرا تا اين حد نامش بصورتي غريب در ذهن و سينه اروميه اي ها زنده است بدون اينكه اطلاعات چنداني از او داشته باشند.
عسگرآبادي كه بود، چه سوابقي داشت و چه سرنوشتي پيدا كرد؟ اينكه چگونه نامش بر روي يكي از مهمترين خيابانهاي اروميه نهاده شده و بعد از انقلاب به چه دليل حذف شده و سوالات متعدد ديگر در ادامه تحقيقاتي است كه آينانيوز در آينده بدان ها خواهد پرداخت. سطور زير در همين حد اطلاعات كل سوابق مكتوب و مضبوطي است كه نويسندگان بي انصاف ما از روحاني مشروطه خواه و مجتهد مبارز اروميه اي  در كتابهاي تاريخي آورده اند. باشد كه ما فراموشكاران اين مجاهدتها نباشيم و به پاس كليه زحماتي كه در طول تاريخ شهر و ديارمان متحمل شده اند حداقل در شناخت و شناساندنشان آستين بالا بزنيم.


ميرزا علي فرزند كربلايي علي النقي در سال 1282ه.ق در روستاي عسگرآباد اروميه متولد شد پس از تحصيلات ابتدايي مدتي درعتبات عاليات به تحصيل پرداخت و پس از كسب درجه اجتهاد به اروميه بازگشت و پيش نمازي بازارباش واقع در ميدان گندم فروشان را به عهده گرفت.عسگرآبادي از وعاظ طراز اول اروميه بود. عسگرآبادي در اوايل مشروطيت از سوي مردم اروميه به نمايندگي مجلس شوراي ملي رسيد ولي هنگام عزيمت به تهران در تبريز با جنگ قواي محمد عليشاه و مشروطه خواهان مواجه شد لذا از رفتن به تهران منصرف شد و بعد به استانبول رفت و در بزرگترين مسجد آنجا سخنراني نمود و مردم را به اتحاد اسلام دعوت كرد.پس از جنگ جهاني اول به اروميه بازگشت و به وعظ و ارشاد مردم پرداخت و در سال 1276 در اين شهر وفات يافت .( تاريخ رضائيه- احمد كاويان پور)

http://urmulutaymaz.blogspot.com/بؤلوم : یازار : elman 0 باخیش


 

بلاگا گؤره


    سلام
    عزيز گؤروشجو لر بلوقوما خوش گليبسينيز
    بو بلوقدا گؤزل آذربايجانيميزا گؤره يازيلار - شكيللر و.. اولاجاقدير
    هدفيميز ديليميزي قوروماق و آذربايجانا وفالي بير اؤولاد اولماقدير
    يوروملارينيزي گؤزله ييرم


سایغاج